/en
بازدید سایت

بازديد صفحات : 4690
بازديد امروز : 306
كل بازديدها : 489512
افراد آنلاين : 204

پرمنگنات پتاسیم
پرمنگنات پتاسیم ترکیبی معدنی است با فرمول شیمیایی KMnO۴. نمک آن از یونهای K+ و MnO۴- تشکیل شده است. سابقاً به آن پرمنگنات و پتاش هم می‌گفتند. پرمنگنات یک مادهٔ اکسید کننده بسیار قوی است. در آب نیز محلول است و محلولی به رنگ ارغوانی تولید می‌کند که از تبخیر آن بلورهای منشوری و درخشان به رنگ ارغوانی بسیار تیره (مایل به سیاه) بر جای می ماند. در این ترکیب منگنز با عدد اکسایش ۷+ حضور دارد.

پرمنگنات پتاسیم به نام‌های دیگر پتاسیم پرمنگنات و پرمنگنات نیز شناخته می شود . از لحاظ ظاهری به شکل بلورهای سوزنی بنفش رنگ مايل به خاکستری می باشد و هنگامی که به صورت محلول در می آید به رنگ بنفش است و در غلظت های بالا به رنگ ارغوانی در می آید. پرمنگنات پتاسیم بدون بو بوده و ساختار بلوری شکل دارد .

کاربردهاي پرمنگنات پتاسیم :
بسیاری از کاربردهای پتاسیم پرمنگنات به‌ خاطر خواص اکسیدکنندگی آن است، از اینکه یک اکسید کنندهٔ قوی است و اینکه در این فرایندها محصول فرعی سمی تولید نمی کند. از کاربرد های پرمنگنات پتاسیم می توان به جذب اتیلن اشاره نمود که در پس از برداشت محصولات کشاورزی جهت افزایش عمر انبار مانی می توان اشاره نمود.
1. کاربرد در تصفیهٔ آب و ضدعفونی : پرمنگنات پتاسیم بعنوان ضد عفونی کننده و برای رفع بوهای نامطبوع هم کاربرد دارد. پرمنگنات پتاسیم برای رفع نوعی بیماری انگلی در ماهی ها استفاده می‌شود. در مرغداری ها از ترکیب پرمنگنات پتاسیم و فرمالین جهت ضد عفونی سالن ها استفاده میگردد. همچنین در تصفیه آب های آشامیدنی بعنوان عامل حذف کننده فسفر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
2. کاربرد در صنایع سینمایی و تلویزیونی :در صنایع سینمایی و تلویزیونی، پتاسیم پرمنگنات یکی از مواد شیمیایی اصلی برای کهنه کردن مجموعهٔ لباس‌ها و غیره می باشد. خاصیت اکسید کنندگی پرمنگنات باعث می‌شود که پارچه ها، طناب ها، چوب‌ها و شیشه‌ها بیش از ۱۰۰ سال قدیمی تر از آنچه هستند به نظر بیایند.
از این روش در تهیهٔ فیلم‌هایی همچون "تروی"و "ایندیانا جونز" استفاده شده است.
3. کاربردهای زیست پزشکی : همان ‌طور که از KMnO۴ برای ضد عفونی کردن آب استفاده می شود، این نمک به طور تخصصی به عنوان ضد عفونی کننده برای درمان برخی بیماری‌های انسان و حیوان نیز استفاده می شود. در بافت‌شناسی از آن برای سفید کردن ملانین استفاده می‌شود تا جزئیات بافت تیره رنگ ملانین آشکار شود. از پتاسیم پر منگنات می توان برای متفاوت کردن آمیلوئیدAA  از دیگر آمیلوئیدها هم استفاده کرد. (آمیلوئیدها نوعی از پروتئین‌ها هستند که در صورت تجمع بی جا باعث بیماری آمیلوئیدوز می شوند) پتاسیم پرمنگنات باعث می‌شود که آمیلوئید AA به وسیلهٔ رنگ سرخ کنگو (congo red) رنگ آمیزی نشود، این در حالی است که دیگر آمیلوئیدها به وسیلهٔ سرخ کنگو رنگ می شوند. در یک بازهٔ زمانی از پتاسیم پرمنگنات برای درمان سوزاک استفاده شد و همچنین از آن هنوز در درمان برفک استفاده می شود.
4. سنتزهای شیمی آلی : مهمترین و بزرگترین کاربردهای پتاسیم پرمنگنات، استفاده از آن به عنوان واکنشگر در سنتز برخی مواد آلی بروش اکسایش است. مثلا ترکیباتی بنزوآلکیل به اسیدها اکسید می شوند.
5. تصفیه پسابهای صنعتی : بدلیل خاصیت اکسیدکنندگی قوی  پتاسیم پرمنگنات و قیمت ارزان آن در تصفیه پسابهای صنعتی کاربرد دارد.
6. عیار سنجی در شیمی: یکی از روشهای مرسوم در تعیین غلظت مواد در صنعت عیارسنجی یا تیتراسیون است. عیارسنجیها خود بر چند قسم چون پیچیده سنجی و اکسایش - کاهش هست. در عیارسنجیهای اکسایش - کاهش یکی از معرفهای پرکاربرد پرمنگنات است که بدلیل رنگ بنفش خود، نیاز به شناساگر هم ندارد. از این ترکیب برای عیارسنجی ترکیباتی آب اکسیژنه و آهن (II) استفاده میشود.

برای اطلاعات بیشتر درباره پتاسیم پرمنگنات کلیک کنید.

مشاهده لیست مواد شیمیایی

پرمنگتات پتاسیم

پرمنگتات پتاسیم
پرمنگتات پتاسیم

پرمنگتات پتاسیم
پرمنگتات پتاسیم

پرمنگتات پتاسیم
پرمنگتات پتاسیمبرای اطلاعات بیشتر درباره پتاسیم پرمنگنات کلیک کنید.برای اطلاعات بیشتر درباره پتاسیم پرمنگنات کلیک کنید.برای اطلاعات بیشتر درباره پتاسیم پرمنگنات کلیک کنید.برای اطلاعات بیشتر درباره پتاسیم پرمنگنات کلیک کنید.

مجوزها و گواهینامه ها
  • مجوز مجوز
  • مجوز مجوز
  • مجوز مجوز
  • مجوز مجوز
  • مجوز مجوز
  • مجوز مجوز
  • مجوز مجوز
تماس با ما
دفتر تهران: 88282482 021
عضويت در خبرنامه
پست الكترونيك  

  درخواست
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ما
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به شركت آدونيس گل دارو مي باشد